Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Constructii
Întrebări
| Intrebarea nr. 4438 din data: 12-09-2005 pusa de mirceastana@hotmail.com : · Stimate domnule Primar,Văzând dezbaterile din presa arădeană.Aș dori să știu dacă aveți o persoană desemnată să monitorizeze presa, opiniile cititorilor și dacă vă prezintă sinteza.Cu deosebită stimă.Mircea Stana
Intrebarea nr. 4438 din data: 07-09-2005 pusa de morodac@rdslink.ro : · Stimate domnule Primar, aș dori să vă intreb dacă vi-ar face o deosebită plăcere văzându-vă copii cum se joacă între tomberoanele de gunoi (referitor la platourile de gunoi pe care le faceți mai nou).
Intrebarea nr. 4438 din data: 31-08-2005 pusa de gagyipalffylaci.vipmail.hu : · Stimate domnule Primar Cred ca anul acesta ati uitat complet de strada noastra str cimpurilor deoarece nici un gram de asfalt nu s-a folosit aici pentru a repara soseaua care este plina de gropi. Domni de la drumuri municipale au reparat srazile pina la drumul de centura iar cei de la drumuri judetene fac reparatii de la iesire inspre Iratos iar strada nostra a ramas uitata. oare impozitele platite de noi nu intra in bugetul acestui oras ? am mai pus aceasta intrebare dar nu am primit nici un raspuns. Nu stiu ce rost are acest forum daca nu raspundeti la intrebarile adresate de cetateni ?
Intrebarea nr. 4438 din data: 28-08-2005 pusa de Dumitrascu ioana adina : · Malul muresului a devenit paradisul ciinilor fara lesa, alergind nestingheriti printre copilasi care indraznesc sa se joace in regiune.Proprietarii de ciini, nu sint obligati sa ii plimbe in lese, si cu botnita, cind e cazul?Viata copiilor e mereu in pericol, datorita eternei scuze a proprietarilor de ciini.Ca nu au muscat niciodata pe nimeni.Toate au un inceput, si de ce sa fie pe piele unui copil acest inceput.Despre ciini vagabonzi, nu mai vorbesc...CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC, PENTRU A NE PLIMBA COPII IN SIGURANTA?In ceea ce priveste murdaria facuta de ciinii CU STAPIN, nu se poate lua nici o masura? Nici un gardian nu pare sa existe in regiunea Malul Muresului.
Intrebarea nr. 4438 din data: 22-08-2005 pusa de : · locuiesc pe str Cimpurilor si nu ințeleg de ce suntem tratati ca niste copii vitregi ai aradului la capitolul reparatii drumuri.Domnii de la drumuri municipale i-si desfțsoara activitatea pina la drumul de centura iar cei de la drumuri judetene de la iesirea din oras iar pe portiunea strazii noastre nu s-a plombat anul acesta nici macar o singura gaura . Oare impozitele platite de noi nu ajung tot la acest oras ?
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 12-09-2005 pusa de mirceastana@hotmail.com : · Stimate domnule Primar,Văzând dezbaterile din presa arădeană.Aș dori să știu dacă aveți o persoană desemnată să monitorizeze presa, opiniile cititorilor și dacă vă prezintă sinteza.Cu deosebită stimă.Mircea Stana
|
Raspuns din data de 13-09-2005 : “Domnule Mircea Stana,
Va informam ca monitorizam cu atentie atit presa locala cit si cea nationala si incercam sa intretinem un dialog constructiv cu cetatenii Aradului si prin intermediul presei. Din pacate, nu putem interveni in toate dezbaterile initiate de presa si nici nu dorim sa sustinem polemici neconstructive. Raminem insa deschisi dialogului, initiat pe orice cale, dar in conditii de civilitate“.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 07-09-2005 pusa de morodac@rdslink.ro : · Stimate domnule Primar, aș dori să vă intreb dacă vi-ar face o deosebită plăcere văzându-vă copii cum se joacă între tomberoanele de gunoi (referitor la platourile de gunoi pe care le faceți mai nou).
|
Raspuns din data de 12-09-2005 : “La baza deciziei de amenajare a platformelor gospodaresti in cartierul Alfa – si nu <platouri de gunoi> cum le numiti cu malitiozitate gratuita – a stat tocmai grija fata de cetatenii din zona, in special fata de copii. Dupa cum, poate, observati, in prezent tomberoanele de gunoi sunt amplasate in apropierea blocurilor, in spatiu deschis, fiind adevarate focare de infectii.
Dupa amenajarea platformelor gospodaresti containerele de gunoi vor fi amplasate in acele spatii inchise, dotate cu apa curenta si scurgere, fiind asigurata o igiena corespunzatoare astfel incit, chiar si in preajma lor - sau <intre ele> daca doriti -, copiii se pot juca fara a fi in pericol.
Desigur, copiii din cartierul Alfa ar fi mult mai fericiti daca, spre exemplu, ar avea la dispozitie mai mult spatiu verde. Se pare insa ca nu va deranjeaza vazindu-va copiii jucindu-se printre garaje”.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 31-08-2005 pusa de gagyipalffylaci.vipmail.hu : · Stimate domnule Primar Cred ca anul acesta ati uitat complet de strada noastra str cimpurilor deoarece nici un gram de asfalt nu s-a folosit aici pentru a repara soseaua care este plina de gropi. Domni de la drumuri municipale au reparat srazile pina la drumul de centura iar cei de la drumuri judetene fac reparatii de la iesire inspre Iratos iar strada nostra a ramas uitata. oare impozitele platite de noi nu intra in bugetul acestui oras ? am mai pus aceasta intrebare dar nu am primit nici un raspuns. Nu stiu ce rost are acest forum daca nu raspundeti la intrebarile adresate de cetateni ?
|
Raspuns din data de 21-09-2005 : Lucrarile de reparatii ale carosabilului strazii Campurilor vor fi cuprinse in programul de reparatii al Primariei Municipiului Arad in functie de resursele financiare disponibile.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 28-08-2005 pusa de Dumitrascu ioana adina : · Malul muresului a devenit paradisul ciinilor fara lesa, alergind nestingheriti printre copilasi care indraznesc sa se joace in regiune.Proprietarii de ciini, nu sint obligati sa ii plimbe in lese, si cu botnita, cind e cazul?Viata copiilor e mereu in pericol, datorita eternei scuze a proprietarilor de ciini.Ca nu au muscat niciodata pe nimeni.Toate au un inceput, si de ce sa fie pe piele unui copil acest inceput.Despre ciini vagabonzi, nu mai vorbesc...CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC, PENTRU A NE PLIMBA COPII IN SIGURANTA?In ceea ce priveste murdaria facuta de ciinii CU STAPIN, nu se poate lua nici o masura? Nici un gardian nu pare sa existe in regiunea Malul Muresului.
|
Raspuns din data de 04-10-2005 : Ne-am adresat Corpului Gardienilor Publici, care, după ce au intensificat controalele în zonă, au întocmit 11 procese verbale de contravenție și peste 30 avertismente verbale pentru următoarele fapte: circularea cu bicicleta pe trotuar, plimbarea câinilor cu însoțitor, fără respectarea normelor legale în vigoare.
Menționăm că datorită personalului insuficient, este imposibilă asigurarea ordinii și liniștii în condiții optime pe segmentul Malul Mureșului.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 22-08-2005 pusa de : · locuiesc pe str Cimpurilor si nu ințeleg de ce suntem tratati ca niste copii vitregi ai aradului la capitolul reparatii drumuri.Domnii de la drumuri municipale i-si desfțsoara activitatea pina la drumul de centura iar cei de la drumuri judetene de la iesirea din oras iar pe portiunea strazii noastre nu s-a plombat anul acesta nici macar o singura gaura . Oare impozitele platite de noi nu ajung tot la acest oras ?
|
Raspuns din data de 21-09-2005 : Lucrarile de reparatii ale carosabilului strazii Campurilor vor fi cuprinse in programul de reparatii al Primariei Municipiului Arad in functie de resursele financiare disponibile.
|
Sus
|
|
|
|