Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Constructii
Întrebări
| Intrebarea nr. 4438 din data: 27-01-2005 pusa de Claudiu_blg@yahoo.com : · D-le primar va scriu aceste rinduri direct d-voastra pt.ca in legislatura de trista amintire am trimis mai multe adrese la care am primit raspunsuri in limbajul de lemn care-i caracterizeaza si nu sa rezolvat nimic dar despre ce este vorba;locuiesc pe str.Alba-Iulia la nr 1 bl.535 si trebuie sa va aduc la cunostinta ca aceasta strada de la nr 1la nr.5 arata ca dupa bombardament va rog sa faceti ceva pt.noi,suntem si noi platitori de taxe si impozite pe masini nu???Va rog cu respect sa faceti ceva pt.noi,am o deosebita incredere in d-voastra.Stiu ca acum iarna nu se executa astfel de lucrari dar v-am scris pt.a-ne avea in vedere si pe noi.Este o problema care se poate rezolva cu costuri modeste aceasta situatie este astfel de la constructia plocului in anii 70.Va multumesc pt.raspunsul pe care stiu ca-l voi primi in scurt timp.Cu stima si respect Blaga O
Intrebarea nr. 4438 din data: 24-01-2005 pusa de plev_alexandru@yahoo.com : · D-le primar Blocul nostru este contorizat,sunt contorizate si apartamentele,toate caloriferele functioneaza pe casa scarii,in afara de parter,am rugat-o pe administratoare sa il repare,dar nu este reparat nici in prezent,cheltuielile comune la incalzire le platesc.Nu am dreptul sa functioneze si caloriferul de la parter? Cind o sa ii controleze cineva pe administratori la fata locului?Pina cind o sa fim bataia de joc a administratorilor? Nu am nimic cu cei care au caini,dar nu este prea placut sa vezi rahati de caini cind deschizi geamul,locuiesc la parter,si asa sunt putine spatii verzi si locuri de joaca pentru copii,iar cele care sunt cu rahati.Nu se poate da o hotarire locala prin care propietari de caini sa fie obligati sa curete dupa ei? Pina cind o sa mai dati autorizatiipersoanelor care fac tot felul de schimbari in apartamente,sparg pereti,toate aceste modificari nu dauneaza structurii blocului,daca se intimpla ceva cine ne despagubeste? Parca lozinca d-voastra electorala a fost:\"Prima data ordine\" Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Intrebarea nr. 4438 din data: 29-12-2004 pusa de nig@ramses.ro : · Domnule primar, nu sunteți de părere că în locul ghirlandelor de sărbători, sau alături de ele sunt necesare niște becuri (peste podurile Micălăcii și nu numai ) care să ne lumineze drumul spre Europa ?
Intrebarea nr. 4438 din data: 25-11-2004 pusa de pit_01ar@yahoo.com : · La intersecția străzilor Miron Costin cu Lacului există o groapă în asfalt unde am intrat cu mașina și mi-am distrus geanta de la roata din spate complet deoarece nu se vede, fiind plină de apă. Mi-am făcut păcate în seara respectivă înjurând, dar acuma îmi pare rău. Cât mai durează până se umple cu ceva material?
Intrebarea nr. 4438 din data: 19-11-2004 pusa de cristinar@archimedes.ro : · Mă numesc Cristina Ratiu și aș dorii să aflu dacă în proiectele de anul viitor se are în vedere construirea de noi blocuri ANL?
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 27-01-2005 pusa de Claudiu_blg@yahoo.com : · D-le primar va scriu aceste rinduri direct d-voastra pt.ca in legislatura de trista amintire am trimis mai multe adrese la care am primit raspunsuri in limbajul de lemn care-i caracterizeaza si nu sa rezolvat nimic dar despre ce este vorba;locuiesc pe str.Alba-Iulia la nr 1 bl.535 si trebuie sa va aduc la cunostinta ca aceasta strada de la nr 1la nr.5 arata ca dupa bombardament va rog sa faceti ceva pt.noi,suntem si noi platitori de taxe si impozite pe masini nu???Va rog cu respect sa faceti ceva pt.noi,am o deosebita incredere in d-voastra.Stiu ca acum iarna nu se executa astfel de lucrari dar v-am scris pt.a-ne avea in vedere si pe noi.Este o problema care se poate rezolva cu costuri modeste aceasta situatie este astfel de la constructia plocului in anii 70.Va multumesc pt.raspunsul pe care stiu ca-l voi primi in scurt timp.Cu stima si respect Blaga O
|
Raspuns din data de 29-03-2005 : Lucrarile de reparatii ale carosabilului strazii Alba-Iulia vor fi cuprinse in programul de reparatii al Primariei Municipiului Arad in functie de resursele financiare disponibile.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 24-01-2005 pusa de plev_alexandru@yahoo.com : · D-le primar Blocul nostru este contorizat,sunt contorizate si apartamentele,toate caloriferele functioneaza pe casa scarii,in afara de parter,am rugat-o pe administratoare sa il repare,dar nu este reparat nici in prezent,cheltuielile comune la incalzire le platesc.Nu am dreptul sa functioneze si caloriferul de la parter? Cind o sa ii controleze cineva pe administratori la fata locului?Pina cind o sa fim bataia de joc a administratorilor? Nu am nimic cu cei care au caini,dar nu este prea placut sa vezi rahati de caini cind deschizi geamul,locuiesc la parter,si asa sunt putine spatii verzi si locuri de joaca pentru copii,iar cele care sunt cu rahati.Nu se poate da o hotarire locala prin care propietari de caini sa fie obligati sa curete dupa ei? Pina cind o sa mai dati autorizatiipersoanelor care fac tot felul de schimbari in apartamente,sparg pereti,toate aceste modificari nu dauneaza structurii blocului,daca se intimpla ceva cine ne despagubeste? Parca lozinca d-voastra electorala a fost:\"Prima data ordine\" Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
|
Raspuns din data de 09-02-2005 : Potrivit prevederilor legale in materie - OG nr.85/2001, H.G.R. nr.400/2003 si H.G.R. nr.1386/2003 - administratorul unui condominiu raspunde de functionalitate si integritatea elementelor proprietatii comune, de intretinerea si reparatiile curente ale acestora.
In cazul in speta administratorul avea obligatia sa faca demersurile necesare pentru repararea caloriferului.
Administratorul isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de munca sau a unei conventii civile de prestari servicii incheiata cu asociatia de proprietari reprezentata de presedintele asociatiei. In acest contract, respectiv conventie sunt prevazute punctual atributiile sau activitatile pe care trebuie sa le presteze administratorul precum si masurile ce se pot lua de catre presedinte in cazul in care administratorul nu isi indeplineste atributiile sau activitatile stabilite.
In cazul in care ati sesizat atat administratorul cat si presedintele cu privire la defectiunea caloriferului de la parter, iar in urma sesizarilor nu s-a luat nici o masura va recomandam sa adresati o petitie Primariei Municipiului Arad, Serviciul Relatii cu asociatiile de proprietari, in care sa va precizati numele si adresa pentru a putea identifica asociatia de proprietari din care faceti parte precum si administratorul la care faceti referire.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 29-12-2004 pusa de nig@ramses.ro : · Domnule primar, nu sunteți de părere că în locul ghirlandelor de sărbători, sau alături de ele sunt necesare niște becuri (peste podurile Micălăcii și nu numai ) care să ne lumineze drumul spre Europa ?
|
Raspuns din data de 04-02-2005 : Repunerea în funcțiune a punctelor luminoase a fost efectuată de S.C. ELBA SA care realizează lucrările de întreținere a iluminatului public din municipiul Arad.
Pentru repunerea în funcțiune a rețelei iluminatului public în zonele pe care le-ați menționat s-a solicitat proprietarului rețelelor SDFEE Arad efectuarea lucrărilor necesare.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 25-11-2004 pusa de pit_01ar@yahoo.com : · La intersecția străzilor Miron Costin cu Lacului există o groapă în asfalt unde am intrat cu mașina și mi-am distrus geanta de la roata din spate complet deoarece nu se vede, fiind plină de apă. Mi-am făcut păcate în seara respectivă înjurând, dar acuma îmi pare rău. Cât mai durează până se umple cu ceva material?
|
Raspuns din data de 10-01-2005 : În cursul anului 2005 Primăria Municipiului Arad va executa lucrările de reparații a carosabilului necesare pe strada Miron Costin și respectiv Lacului.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4438 din data: 19-11-2004 pusa de cristinar@archimedes.ro : · Mă numesc Cristina Ratiu și aș dorii să aflu dacă în proiectele de anul viitor se are în vedere construirea de noi blocuri ANL?
|
Raspuns din data de 23-11-2004 : La această dată sunt în construcție trei blocuri de locuințe S+P+3E (subsol+parter+3 etaje) - str. Ciuhandu - etapa a II-a. Numărul total de apartamente în cele 3 blocuri va fi de 48. Termenul de finalizare a lucrărilor este 30.06.2005.
|
Sus
|
|
|
|