Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Disciplina in constructii
Întrebări
| Intrebarea nr. 4775 din data: 21-09-2016 pusa de NAGY MARIANA : · va rog sa imi spuneti care este institutia statului care se ocupa cu disciplina in constructii pentru localitatea SOFRONEA,in situatia cind exista diferente intre autorizatia de constructie si ce s-a construit faptic,iar Primaria Sofronea nu este obiectiva ,si nu recunoaste acest lucru. Va multumesc.
Intrebarea nr. 4729 din data: 06-06-2016 pusa de Graner Dalina : · Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca vecinul din spatele curtii mele sa-si cconstriasca tot felul de anexe fix la limita de proprietate fara sa-mi ceara acordul. Va multumesc anticipat!
Intrebarea nr. 4716 din data: 12-05-2016 pusa de Petrea Marian : · Buna ziua, pe strada Hunedoarei s-au terminat lucrarile pentru spatiul verde, mai putin in fata casei mele, adica la nr.49, unde muncitorii au lasat mizerie, moloz si nu au pus pamant asa cum este facut pe toata strada. Mentionez ca nr. 49 este chiar la mijlocul strazii , toata strada este frumos amenajat, mai putin in fata casei mele. Oare cu ce am gresit? Invit pe cei care se ocupa, sa vina la fata locului sa constate la fata locului care este situatia. In speranta ca se va intampla ceva va doresc o zi buna.
Intrebarea nr. 4603 din data: 15-12-2015 pusa de Pasca Adrian : · Bună ziua. Vă rog sa-mi comunicați cum as putea să intru în posesia unei copii de pe autorizația de construcție și de procesul verbal de recepție la terminarea lucrărilor ale unui bloc construit de câțiva zeci de ani în Gradiste.Aceste documente i-mi sunt solicitate de către ISU in vederea emiterii unui răspuns în ceea ce privește necesitatea obtinerii avizului/autorizatiei de securitate la incendiu pentru un spațiu comercial situat la parterul unui bloc. Vă mulțumesc
Intrebarea nr. 4507 din data: 08-04-2015 pusa de Kling Zoltan : · Buna ziua.
In zona Vlaicu,str.Hateg Nr.5 bloc16,17,18etc.-se reabiliteaza trotuarele,se asfalteaza strada,si se realizeaza niste parcari noi.Pana acum totul a decurs in mod \"acceptabil\',dar acum,la executarea parcarii,dintre blocul16 si 17,firma constructoare,vrea sa ne obtureze un geam de la beciul blocului16,si sa faca o lucrare de\" bataie de joc\",care o sa duca la igrasie,si posibil,si la inundarea pivnitei cu apa pluviala.Va rog frumos,sa ne ajutati,si sa verificati lucrarea!
Va multumesc anticipat!
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4775 din data: 21-09-2016 pusa de NAGY MARIANA : · va rog sa imi spuneti care este institutia statului care se ocupa cu disciplina in constructii pentru localitatea SOFRONEA,in situatia cind exista diferente intre autorizatia de constructie si ce s-a construit faptic,iar Primaria Sofronea nu este obiectiva ,si nu recunoaste acest lucru. Va multumesc.
|
Raspuns din data de 29-09-2016 : Stimată doamnă
Vă rugăm să va adresați emitentului autorizației de construire și apoi Inspectoratului de Stat în Construcții.
Serviciul Informare Cetățeni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4729 din data: 06-06-2016 pusa de Graner Dalina : · Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca vecinul din spatele curtii mele sa-si cconstriasca tot felul de anexe fix la limita de proprietate fara sa-mi ceara acordul. Va multumesc anticipat!
|
Raspuns din data de 27-06-2016 : Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Constructii si Urbanism din cadrul Primariei Municipiului Arad:
In conformitate cu prevederile Legii nr. 287/2009 privind Noul Cod Civil,rep,art. 612, orice constructii sau plantatii se pot face de catre proprietarul fondului numai cu respectarea unei distante de 50 cm fata de linia de hotar, astfel incat sa nu se aduca atingere drepturilor proprietarului vecin.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4716 din data: 12-05-2016 pusa de Petrea Marian : · Buna ziua, pe strada Hunedoarei s-au terminat lucrarile pentru spatiul verde, mai putin in fata casei mele, adica la nr.49, unde muncitorii au lasat mizerie, moloz si nu au pus pamant asa cum este facut pe toata strada. Mentionez ca nr. 49 este chiar la mijlocul strazii , toata strada este frumos amenajat, mai putin in fata casei mele. Oare cu ce am gresit? Invit pe cei care se ocupa, sa vina la fata locului sa constate la fata locului care este situatia. In speranta ca se va intampla ceva va doresc o zi buna.
|
Raspuns din data de 01-06-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam faptul ca Serviciul Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad a solicitat operatorului economic responsabil cu lucrarile din locatia mentionata sa remedieze situatia prezentata de dumneavoastra.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4603 din data: 15-12-2015 pusa de Pasca Adrian : · Bună ziua. Vă rog sa-mi comunicați cum as putea să intru în posesia unei copii de pe autorizația de construcție și de procesul verbal de recepție la terminarea lucrărilor ale unui bloc construit de câțiva zeci de ani în Gradiste.Aceste documente i-mi sunt solicitate de către ISU in vederea emiterii unui răspuns în ceea ce privește necesitatea obtinerii avizului/autorizatiei de securitate la incendiu pentru un spațiu comercial situat la parterul unui bloc. Vă mulțumesc
|
Raspuns din data de 01-02-2016 : Stimate domn,
In vederea obtinerii unor copii de pe documente aflate in Arhiva Primariei Municipiului Arad, va rugam sa depuneti la Registratura institutiei o cerere scrisa, in care sa precizati numarul si anul documentelor respective, pentru a se putea verifica daca acestea exista in Arhiva.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4507 din data: 08-04-2015 pusa de Kling Zoltan : · Buna ziua.
In zona Vlaicu,str.Hateg Nr.5 bloc16,17,18etc.-se reabiliteaza trotuarele,se asfalteaza strada,si se realizeaza niste parcari noi.Pana acum totul a decurs in mod \"acceptabil\',dar acum,la executarea parcarii,dintre blocul16 si 17,firma constructoare,vrea sa ne obtureze un geam de la beciul blocului16,si sa faca o lucrare de\" bataie de joc\",care o sa duca la igrasie,si posibil,si la inundarea pivnitei cu apa pluviala.Va rog frumos,sa ne ajutati,si sa verificati lucrarea!
Va multumesc anticipat!
|
Raspuns din data de 09-06-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad:
In urma verificarii situatiei semnalate, s-a solicitat constructorului eliminarea cauzelor disconfortului creat pentru proprietarii apartamentului din blocul 16, str. Hateg nr.5.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|